Yaygın Keçi Hastalıkları Korunma Yöntemleri

Keçi Hastalıkları Keçiler çok dayanıklı ve güçlü hayvanlardır. Keçi Hastalıkları Diğer evcil hayvanlardan daha az hastalık veya başka sağlık sorunları yaşarlar. Başarılı ve karlı bir keçi yetiştiriciliği işi yapmak istiyorsanız, bazı yaygın keçi hastalıkları ve bunların kontrol/tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekse de.

Bazen sürünüzdeki keçilere hastalıklar bulaşabilir ve bu da sonuçta ölüm oranlarının artmasına veya diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bazı yaygın keçi hastalıklarının semptomlarını tanımlayabilmeniz ve önleme veya iyileştirme için gerekli adımları atabilmeniz gerekir. Belirtileri tanımlayamıyorsanız, bir uzman arayabilirsiniz.

Ancak bu işe ticari olarak başlamadan önce yaygın keçi hastalıkları ve semptomları hakkında daha fazla bilgi edinmek her zaman akıllıca olacaktır.

Yaygın Keçi Hastalıkları ve Tedavi Bilgileri

Keçilere genellikle bakteriyel, viral, parazitler ve yetersiz beslenen hastalıklar bulaşır. Burada bazı yaygın keçi hastalıklarını ve tedavi bilgilerini açıklıyoruz.

Bakteriyel Keçi Hastalıkları

Yaygın olarak görülen bazı bakteriyel keçi hastalıkları hakkında temel bilgiler ve tedavi yöntemleri aşağıda açıklanmıştır.

Şarbon

belirtiler

Şarbon, keçilerde ölümcül bir keçi hastalığıdır. Ani ölüme neden olabilir. Burun ve diğer çıkışlardan akan kan da yaygındır.

Önleme/Tedavi

Şarbon bulaşmış keçinin ölü bedeni, sürüde daha fazla yayılmasını önlemek için gömülmelidir. Bu hastalığı önlemek için keçilerinizi zamanında aşılayın.

bruselloz

belirtiler

Kısırlık sorunu hem tekelerde hem de bruselloz hastalığından kaynaklanmaktadır. Geç gebelikte kürtaj da bu hastalıktan kaynaklanır. Eklem şişmesi, bu hastalığın başka bir yaygın semptomudur.

Önleme/Tedavi

Bu hastalığı önlemek için dişi geyiğin ölü ceninini ve plasentasını atmanız gerekir. İmha ederken el eldivenleri kullanın.

enterotoksemi

belirtiler

Enterotoksemi, özellikle oğlaklar için ölümcül bir keçi hastalığıdır. Küçük keçi oğlaklarında ani ölüm, bu hastalığın ortak belirtisidir.

Önleme/Tedavi

Küçük çocukları yeşilliklerle beslemekten kaçınmak ve onları dışarı çıkarmak bu hastalığın önlenmesine yardımcı olacaktır. Yağmur mevsimi başlamadan hemen önce çocukları aşılayın.

Ayak çürüğü

belirtiler

Ayak çürüklüğü ölümcül bir keçi hastalığı değildir, ancak keçide bazı sorunlara neden olabilir. Keçi ayağındaki yaralar bu hastalığın en sık görülen belirtisidir.

Önleme/Tedavi

Keçileriniz için temiz ve kuru barınak koşulları sağlayın.

Hemorajik Septisemi

belirtiler

Hemorajik septisemi ölümcül bir keçi hastalığıdır. Keçilerde ani ölümlere neden olabilir. Bağırsak iltihabı ve yüksek ateş, bu keçi hastalığının en yaygın belirtisidir. Bu hastalık keçileri yağışlı mevsimlerde çok etkiler.

Önleme/Tedavi

Bu hastalığı önlemek için keçilerinizi zamanında aşılayın. Keçilerinizi yağmur mevsiminden hemen önce aşılamalısınız.

mastitis

belirtiler

Meme şişmesi, Mastitis keçi hastalığının en yaygın semptomudur. Süt rengindeki değişiklikler de bu hastalığın bir belirtisidir.

Önleme/Tedavi

Daima keçinizin evini mümkün olduğunca temiz tutmaya çalışın. Ayrıca keçinizin memesini dezenfekte edici solüsyonlarla temizleyin.

Akciğer iltihaplanması

belirtiler

Yüksek ateş ve sık öksürük zatürre hastalığının en sık görülen belirtileridir.

Önleme/Tedavi

Her zaman keçi evinizi temiz tutmaya çalışın. Uygun havalandırma sistemi sağlayın ve keçilerinize içmeleri için her zaman taze ve temiz su sağlayın.

Viral Keçi Hastalığı

Keçi çiçeği, PPR ve şap hastalıkları en yaygın viral keçi hastalıklarıdır.

Ayak ve ağız hastalığı

belirtiler

Şap hastalığı olarak da adlandırılan şap hastalığı, keçilerde viral bir hastalıktır. Yüksek ateş, ayak ve ağızda yaralar, yürüme güçlüğü ve tükürük salgısında artış bu hastalığın sık görülen belirtileridir.

Önleme/Tedavi

Bu hastalığı önlemek için keçilerinizi zamanında aşılayın. İlk aşılama 3 aylıkken, ardından 5-6 ayda bir yapılmalıdır.

keçi çiçeği

belirtiler

Solunum sıkıntısı, burundan mukus akıntısı ve ateş keçi çiçeği hastalığının en yaygın belirtileridir. Bu hastalığın diğer gözle görülür semptomu, etkilenen keçilerde dudaklarda, uyluklarda ve memede çiçek lezyonudur.

Önleme/Tedavi

Keçilerinizi düzenli olarak aşılayın. Genellikle keçi çiçeği aşısı yılda bir kez yapılır.

PPR

belirtiler

PPR (peste des petits ruminants), keçilerde yaygın olarak görülen viral bir hastalıktır. Nazal mukus akıntısı, ağız lezyonu, solunum sıkıntısı ve ateş bu hastalığın sık görülen belirtileridir.

Önleme/Tedavi

Etkilenen keçileri sürüden ayırın. Keçilerinizi zamanında aşılayın. PPR aşısı genellikle yılda bir kez uygulanmaktadır.

parazitler

Parazitler keçilerde bazı hastalıklara veya sağlık sorunlarına neden olur. Hem dış hem de iç parazitler keçiler için zararlıdır. Evi olabildiğince temiz tutun ve dış parazitleri önlemek için keçilerinizi düzenli olarak tarayın. Düzenli solucan ve bit giderme, bazı iç parazitlerin önlenmesine yardımcı olacaktır.

Bunlar yaygın keçi hastalıkları ve tedavileridir. Keçinizin sağlığını ve aktivitelerini daima izleyin. Bu, yalnızca sorunları tespit etmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda paradan ve zamandan tasarruf etmenize de yardımcı olur. Tanrı seni korusun!

Yorum yapın