Yaz Aylarında Tavuk Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Henüz yeni tavuk yetiştiriciliğine başlayanlar tarafından en çok merak edilen konulardan biri yaz aylarında tavuk bakımı nasıl olmalıdır? Konusudur.

Yaz Mevsiminde Tavuk Bakımı

İlkbahar mevsimine girildiğinde enerji verici besinler azaltılarak daha çok protein ve vitamin içerikli besinler verilmelidir. Yaz aylarında tavukların daha dinamik olması sağlanmalıdır. Bu sayede hem yumurta kalitesinde yükselme sağlanır ve hem de tavukların gurk olabilmesi sağlanır. Kış aylarında olduğu gibi yaz aylarında da tavuklara özenli bir şekilde bakılmalıdır. Kümeslerde mutlaka havalandırma alanları kurulmalıdır. Kümeslerde en az 2 adet pencere açılmalı ve tavukların günlük olarak hareketli olmasına dikkat edilmelidir.yaz aylarinda tavuk bakimi nasil olmalidir

Tavukların Yaz Aylarında Ağızları Açık Bir Şekilde Dolaşması

Tavukların özellikle yaz aylarına doğru ağızları açık bir vaziyette dolaşması kayda değer bir sorun değildir. Bu eylemin temel nedeni gurk ve kuluçka sürecine geçiş sağlanmasıdır. Tavukların bedeninde içe doğru kadar uzanabilen hava sistemleri ve hava keseleri yer alır. Bu sayede sıklıkla nefes alıp vermesi ile bedenlerindeki ısının hava kanalı ile dışarı atılması gerçekleşir. Tavuklarda ağız açık kalması havalandırma mekanizmasının daha sağlıklı işlev görmesi sebebiyle olur. Ağızlarının açık kalmasını sağlama haricinde serin ve nemli toprakta eşleşip debelenme suretiyle toprak duşu alarak serinletilmeye gereksinim duyarlar. Tavukların yazın haşerelerden korunması açısından gerekli önlemler alınmalıdır. Kümes çevresi iyice çevrilmeli ve mümkünse diğer hayvanlardan uzak bir alanda kümes barınağı kurulmalıdır. Tavuklarda ter bezi bulunmadığından yaz aylarında mutlaka aşırı sıcaktan korunmalıdır. Yaz aylarında özellikle sıcaklık değerlerinin 35 dereceye kadar yükselmesi tavuklarda toplu ölümlere neden olur. Bu nedenle yaz ayları başladığında tavuklar güneş ışınları almayan gölgelik bir alanda muhafaza edilmelidir. Yazın aşırı sıcaklarda yem tüketme düzeninde bozulma meydana geldiğinden yemin teşviki açısından toz yem içerisine bir miktar sıvı yağ ilave edilmelidir.

Tavukların Yaz Mevsiminde Beslenmesi

Tavukların yaz aylarında özellikle yüksek protein ve vitamin içerikli beslenmesi gerekir. Kaliteli civcivler çıkarabilmesi ve yazın zinde ve enerjik olabilmesi açısından günlük olarak düzenli ve yeteri oranda protein ve vitamin besin takviyesi yapılmalıdır. Tavukların yaz aylarında bakımında gerektiğinde profesyonel destekler alınmasında fayda bulunuyor.

Yorum yapın