Yeme Ve Üretim İçin Kaç Bıldırcına İhtiyacımız Var?

Kümesinizde bulunmasını istediğiniz bu şirin hayvanlar yani bıldırcınlar. Oldukça popüler bir familyaya sahip bir ırktır. Bu familyadan kümesimde olsun diyorsanız ama bir türlü ailen için yeme ve üretim için minimum bir limit arıyorsanız. Doğru yerdesiniz, öncelikle bıldırcınlar için güzel bir kümes ortamı kurmalısınız. Onlar için kapalı bir alan oluşturmanız sizin için daha iyi olacaktır. Hayvan sayısına göre küçük bir alan yada büyük bir alan ayarlayın. Şimdi ise yapmanız gereken hayvanlarınız için ortamı düzenlemek olacaktır. Onlara yaşaya bilecekleri bir ortam oluşturun onun için ise doğallıktan yanayız taşlar tüneller oluşturun bıldırcınlar eşinmeyi severler, toprakla oynayacakları ortamlarda oluşturmayı ihmal etmeyin.

YouTube video

Peki kaç adet bıldırcın bakmalıyım? Cebinize dokunmayacak bir fikir vereyim size, 7 Bıldırcın bu durum için gayet ideal hobi amaçlı bakacak biraz olsun rahatlayacaksanız yeterli bir miktardır. Yani 4 kişilik bir aile için yeterli hem yeme için hemde hayvan üretimi için 7 bıldırcın yeterli yedi bıldırcın için 1 erkek yeterli gelirken bu durum bazen 2 erkeye de çıka bilir. 7 Bıldırcından 6 tanesi dişi olduğunu var sayıyoruz. Bunlardan alacağınız yumurtaları en azından 15-24 arası biriktirin 6 dişi bıldırcın oldukça iyi salım yapacaktır. Günde bir yumurta vere bilirler. Yemeye de yeter civciv çıkarmaya da. Yedi bıldırcından 3 tanesini keserek tükete bilirsiniz bıldırcın etinin tadına varırsınız. Bu süreçte elinizde 1+3 bıldırcın kalacaktır. Süreç sonucunda çıkacak yeni yavrular büyüyüp yumurtaya çıkınca yetişkin bıldırcınları keserek ve yumurtasını da aynı şekilde tüketerek süreklilik sağlayacağınız bir sürece soka bilirsiniz. Böylece kendinizce ayarladığınız 7 hayvan sınırını geçmeden bu zevklerin hepsini yaşaya bilirsiniz.

Yeme Ve Üretim İçin Kaç Bıldırcına İhtiyacımız Var?

Tabi alternatifler de vardır. İsterseniz hiç kesim yapmadan sadece yumurtasından yararlanırsınız. Bu durumda ise yapmanız gereken 28 Dereceyi düşmeyen bir sıcak ortam oluşturmanız olacaktır. Bu şekilde Taze ve devamlı yumurta ala bilirsiniz. Tabi 2 Yıl sonunda bıldırcınlarınızı yenilemeniz gereke bilir çünkü verimi düşecektir. Eyer heyecan yaşamak isterseniz de kendinize küçük bir kuluçka makinesi alarak civciv çıkara bilirsiniz. Genel olarak 6,7 Dişiye bir Erkek bıldırcın yeterli gelecektir.  Sonuç olarak ise bir aile için yeme, üretim, eğlence, sevgi ve stres atmak için hayvan sevginizle birlikte tercihiniz bıldırcınlardan ise bu anlattığım şekilde az maliyetle güzel işler başara bilirsiniz. 7 Bıldırcını bir makineniz olursa eyer hesap edelim 6 dişiden günde 4,5 yumurta alsak 15 Günde 50-60 Yumurta eder. Bu yumurtaların 15 günü geçmeyecek şekilde tazeleri ayırarak hepsini makineye koysanız. En az 35 civciv alırsınız. 7 Bıldırcındı şimdi, 42 bıldırcınız oldu nasıl ama çok hızlı dimi… Ama unutmayın adet arttıkça maliyette artar… Bu konumuzun da sonuna geldik inşallah faydalı ola bilmişizdir. Bir sonraki konumuzda sizlere bıldırcın tarımı hakkında bilgiler vereceğim görüşürüz.

Yorum yapın