Yumurta İçin Deki Tavuk mu Horoz mu Nasıl Anlarız?

YUMURTA CİNSİYET AYRIMI NASIL YAPILIR? YUMURTA İÇİN DEKİ YAVRU TAVUK MU HOROZ MU NASIL ANLARIZ?

Aslında Hepsi tesadüflerle ilgili birileri tahmin eder sonrasında bu tahmin tutar ve bu bir bilgi haline gelir aslında gerçek olanı kimse görmez zaten bizlerin en büyük sorunu da budur ya kimileri yumurta yuvarlaksa tavuk sivri ise horoz tabi bir kısımda tam tersini der. Ben sizlere bu işin aslını anlatayım. Bazı kaynaklarda ise yoğun ışık altında dol incelemesi yapılıyormuş da falan filan gelin sizlerle beyin fırtınası yapalım ve bir düşünelim öyle ki yumurta içerisinde cinsiyet ayrımı yapıla biliyor. O zaman fabrikalar aptal mı yumurta için üretim yapan fabrikalar hepsine bakar tavuk çıkacak yumurtaları dizer çıkarırlar. Mantıklı mı Sizce!!

Şöyle ki bazen gurk yada makinede çıkardığınız civcivlerinizin hep horoz olduğu şikayetinde bulunu çözüm arar ve ne yapacağını sorar doğal olarak günümüzde horozdan sa tavuk daha önemlidir. Bu durum tamamen sizin kümesinizde ki horozun suçu yumurtadan hep horoz çıkıyorsa demek ki horozun genleri daha baskın sonuçta çiftleşme sonrası baskın olan taraf kimse ona daha çok benzer bu durumda her çiftleşme sonrası değişir. Yavrularınız komple horoz çıkıyorsa horozunun demek ki gayet başarılı ve güçlü 🙂 Aynı şekilde tavuklarınız daha baskınsa genelde tavuk çıkar. Örneğin Bizim kümesimiz de fizan yani Polonya tavuğu ve horozu var %70 çiftleşme sonrası tavuk oluyorlar horozda çıkıyor fakat istisna kırmaların büyük bölümü tavuk oluyor. Neyse aslında bu konuyu uzatmaya gerek yok. Bir yumurtanın içerisinde tavuk mu var yoksa horoz mu var bilmeniz zor dur belki tahmin edersiniz tutarsa tutar. Şimdi kuluçkalık yumurta ayırırken taze olmasına önem gösterin gerisi şansınıza ve kümesinizde ki cinslere kalmıştır. Bol çıkımlar dilerim. Umarım bu konuda sizlere faydalı bilgiler vere bilmişimdir.

“Yumurta İçin Deki Tavuk mu Horoz mu Nasıl Anlarız?” üzerine 4 yorum

 1. Değerli arkadaşlar
  Bu yumurtadan cinsiyet ayrımı bir çok kişinin merak ettiği konudur
  Ben fazla uzatmadan deneyimlerimi paylaşmak istedim
  Bursa’dan bir arkadaşımdan 11 tane yumurta sipariş ettim
  Kargo geldi ilk önce yumurtaların şekline baktım
  10 tane yuvarlak bir tane sivri koymuş arkadaş
  Yumurtalara gurk tavuğunu yatırdım
  İşim de evden çalışmak olduğu için gurk tavukla çok ilgilendim günde üç defa kaldırıp karnını doyurdum hijyenine dikat ettim vs tavuk 11 tane civcivi sağ Salim çıkardı ve büyüttü
  Hiç firesiz civcivlerden 10 tanesi tavuk 1 tanesi horoz çıktı

  Yanıtla
Yorum yapın