Yumurta Tavuğu Yumurtasını Yiyorsa Ne Yapmalısınız?

Tavuk besiciliği, hem et, hem de yumurta anlamında çok önemlidir. Aslında tavuk beslemek ticaret için yapılmıyor olsa da faydalı ve destekleyici olmaktadır. Günlük yumurtalayan tavuklar hanenin yumurta ihtiyacını karşılar. Ancak bazı durumlarda tavuklar kendi yumurtalarını yer. Aslında bu durum tavuğun aç kalması, tavuğun susaması ya da sıkılması neden olarak gösterilse de temelde yanlışlıkla yumurtanın kırılması yatar. Yani tavuk yanlışlıkla kırdığı ve çatlattığı yumurtanın tadına bakar ki bu da yumurta yemeyi alışkanlık haline getirir. İşte yumurta tavuğu yumurtasını yiyorsa ne yapmalısınız? Sorusunun birkaç başlıkta yanıtı.

Onu Suçüstü Yapın

Yumurtalarınızı yiyen tavuğun hangisi olduğunu bilmiyorsanız kümesi bir süre izlemenizde fayda var. Bunun yanı sıra tavuklarınızın gagalarını kontrol edebilir ve sarı, kurumuş lekelerin olup olmadığına bakabilirsiniz. Ancak en doğru olan tavuğu suçüstü yakalamaktır. Kümesi izlerken yumurtayı yediğini fark ettiğiniz tavuğunuzu yakalayın ve sürüden ayırın. Belli bir süre başka bir noktada bekletin. Birkaç gün sonra yeniden sürüye bırakın. Eğer sorun çözülmüş ise başka bir aksiyon almanıza gerek yok. Ancak çözülmemişse onu sürüden ayırmaya devam edebilirsiniz. Bu teknik bir noktada muhakkak işe yarayacaktır.yumurta tavugu yumurtasini yiyorsa ne yapmalisiniz

Hardal ya da Golf Topu Kullanın

Tavuklar hardalı asla sevmezler. Bu nedenle bir yumurtanın alt kısmı delinir ve içine hardal doldurulabilirse, tavuk yumurtayı yerken hardalı görecek ve tiksinecektir. Aynı şekilde gerçek yumurtaları aldıktan sonra kümese bir seramik yumurta ya da golf topu bırakabilirsiniz. Tavuk bunu yemeye çalıştığında kıramayacak ve yumurtanın artık bir besin olmadığını fark edecektir.

Bol Su ve Besin Verin

Tavuklar can sıkıntısının yanı sıra açlıktan da kendi yumurtalarını yiyebilirler. Onlara standart yemlerin yanında kalsiyum ve protein ölçüleri yüksek yemler de verebilirsiniz. Ayrıca asla tavuklarınızı susuz bırakmamalısınız. Her gün sularını değiştirmeli ve taze su içmelerini sağlamalısınız. Aksi halde tavuklarınız taze su ve yeterli yem için arayışa girecek, yumurtalarını fark edeceklerdir. Hatta evinizden arta kalan yemek kalıntılarını ve besin kırıntılarını da ara öğün olarak tavuklarınıza verebilirsiniz.

Yorum yapın