Yumurtaların Raf Ömrünü Uzatmanın 6 Yolu

Kızlarınızın yumurta üretimi düştüğünde sonbahar ve kış aylarında neler yaparsınız? Süpermarket yumurtaları alıyor musunuz? Yaz aylarında lütufsuz günlerce yumurtalarını kurtarırsan buna gerek kalmaz. Kabuğu içinde ve dışında taze yumurtaları korumanın birkaç güvenli ve kolay yolu vardır .

Yine de başlamadan önce, hangi yöntemi seçerseniz seçin, özellikle de yumurtalarını kabuklarında muhafaza ederken temiz yumurtaların önemli olduğunu anlayın. Yumurta kabukları gözeneklidir. Bir yumurtlama zamanından, kullanılıncaya ya da kötüye gidene kadar bir oksijen değişimi devam eder. Kabukta saklamak, bu alışverişi durdurmak için tasarlanmıştır, bu nedenle kabuğun koruyucu çiçeğini çıkarmamak önemlidir. Temiz yumurtaları seçin ve onları yavaşça silin – ama onları yıkamayın – çatlamış veya şekilsiz olanları atın ve yumurtlamadan sonraki bir veya iki gün içinde işleme alın.

1. Su Bardağı Yöntemi

Yumurtaların Raf Ömrünü Uzatmanın 6 Yolu

Su bardağı (sodyum silikat), su ile karıştırıldığında şuruplu bir jel oluşturan bir bileşiktir. 11 kısım soğutulmuş, kaynamış suyu bir kısım su bardağı oranında karıştırıp, 1800’lerin ortalarından bu yana yumurtaları korumak için kullanılmış bir tariftir.

1918’de Arkansas Üniversitesi tarafından dokuz ürün ve işlem kullanılarak yumurta muhafazasını karşılaştıran testlere göre, en etkili yöntem olarak seçildi. Araştırmacılar, altı ay saklandıktan sonra, su bardağı yumurtaların beyazlarının yeni serilmiş yumurtalar kadar kalın olmadıklarını, ancak “taze olarak pratikte eşit” olduklarını belirlediler.

Amazon veya eBay’den satın alabilirsiniz. Karışımı hazırlayın ve soğumaya bırakın, ardından sterilize edilmiş bir toprak çömlek veya modern bir eşdeğer bir şeyin içine dökün. Yumurtaları su bardağı jeline yerleştirin, sivri tarafı aşağı bakacak şekilde, son katın üstünde 2 ila 3 cm sıvı bırakın. Sıkıca kapatın ve donmayacağı serin bir yerde saklayın. Su bardağı yumurta bir yıl boyunca taze kalır ve su bardağı tuhaf bir tat vermez.

 

2. Isinglass

Taze Yumurtalarınızın Raf Ömrünü Uzatmanın 6 Yolu

Isinglass, balıkların kurutulmuş yüzücü mesanelerinden elde edilen bir tür kollajendir. Konsantrasyonlar üründen ürüne değiştiğinden etiketteki talimatlara göre hazırlayın. Su camlı yumurtaların korunması ve kullanılması için talimatlara uyun, izlasslass solüsyonunun kapatma veya sızdırmazlık işleminden önce gevşek, jelatinlik kıvamına gelmesini sağlayın. Bazıları isinglass içinde korunan yumurtaların biraz kireçli olduğunu, ancak altı ay ile bir yıl boyunca iyi kaldıklarını söylüyorlar.

İnanılmaz Yüzyıl Yumurtası

Taze Yumurtalarınızın Raf Ömrünü Uzatmanın 6 Yolu

Dünyadaki en garip lezzetlerden biri bin yıllık yumurta olabilir. Bunlara ek olarak geleneksel, bin yıllık yumurta, yüzyıl yumurtası veya 100 yıllık yumurta olarak da bilinen bu diş macunu Asya usulü, geleneksel olarak birkaç ay boyunca kil, kül, tuz, çabuk kireç ve pirinç kabuğu karışımı içinde muhafaza edilen bir tavuk, ördek veya bıldırcın yumurtasıdır. 1 yıllık yumurta olarak adlansada öle değildir. 🙂

Tamamen tedavi edilmiş bin yıllık bir yumurta, kremsi, kokmuş, gri ila koyu yeşil renkli bir yumurta sarısına sahiptir ve tuzlu tada sahip, jelatinli, koyu kahverengi beyazdır. Aslında, bu ürünün kaynağı, binlerce yıllık modern yumurta üreticilerinin 10 gün boyunca sofra tuzu, kalsiyum hidroksit ve sodyum karbonat çözeltisi içine çiğ yumurtaları atarlar, daha sonra rekor sürede oluşmaları için birkaç hafta boyunca plastikle sarılırlar.

Bin yıllık yumurtalar, yüzyıllarca en sevilen lezzetlerden biriydi, soyuldu, durulandı ve bir dizi tofu bazlı yemek de dahil olmak üzere çeşitli yemeklerde kullanıldı ya da yenildi. Başka bir yemeğe, eski ve yeni yumurtalar denir, doğranmış bin yıllık yumurtalarla süslenmiş taze bir yumurtalı omlet yapılabilir.

Bin yıllık bir yumurta ne kadar kokar? Dediklerine bakılırsa at çişi gibi 🙂

3. Liming Yumurtaları

Taze Yumurtalarınızın Raf Ömrünü Uzatmanın 6 Yolu

Kireçle, eritilmiş Salatalık dekapajlarında kullanılır, süpermarketlerin konserve bölümünde bulunur.

Kullanmak için, 1 pound turşu limonu bir galon kaynar su ile birleştirin ve ince bir macun haline getirin. Soğumasını bekleyin ve ardından güveç yerine koyun. Güveç büyükse, tarifi iki veya üçe katlamanız gerekebilir.

Her bir yumurtanın içine küçük bir delik sokmak için bir pim kullanın ve sonra aşağı bakacak şekilde dekapaj çözeltisine yerleştirin. Yumurtaları ekleyin, hepsinin dekapaj çözeltisiyle kaplandığından emin olun. Örtün ve serin bir yere yerleştirin. Diğerleri gibi, limed yumurta bir yıl boyunca iyi kalır. Hafifçe kireçli bir tada sahip olma eğilimindedirler.

4. Mineral Yağ

4. Mineral Yağ

Tarihsel olarak, süet ve tereyağı dahil olmak üzere birçok yağ türü, yumurtaların kabukta depolanması için kaplanması için kullanılmıştır. En iyi sonuçlar için, mineral yağ kullanın, ancak bunun uzun vadeli bir çözüm olmadığını biliyorum. Kaplamalı, yumurtalar üç ila dört ay içerisinde soğutulmalı ve kullanılmalıdır, ancak bu kolaydır ve işe yarar. Bunları basitçe mineral yağ ile kaplayın ve buzdolabındaki yumurta kartonlarına sivri bir şekilde yerleştirin, sarısı çökeltmemek için ayda bir kez döndürün.

Bu bir Güveç

Büyük-büyükannenin yadigarı yumurtalarını korumak için yahni güveç kullanmayı düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Toprak güveçler, 1700’lerden 1900’lerin ortalarına kadar mutfağın temel unsurlarıydı. Basit süslemeler, bazen merkeze çarpan kalın duvarlar ve parlak, cam benzeri yüzeyleri ile tanınan bu firmalar bugün çok iyi değerlendiriyor, ancak pratik amaçlar yerine dekor olarak en iyi şekilde kullanılıyor. Çoğu tuz sırlıdır, ancak ikinci, kurşun bazlı sır bazen uygulanır. Bir uzman antika kurşunsuz ve güvenli olduğunu söylemediği sürece kullanmayın.

5. Yumurta Turşusu

turşu yumurta

Yumurtaları korumanın en kolay ve en lezzetli yollarından biri, onları kaynatmak, soymak ve turşu yapmaktır. Salamuralı yumurtalar soğutmak gerektirdiğinden, sadece bu amaç için ayrı bir buzdolabı satın almak isteyebilirsiniz.

Unutma ki taze yumurta soymak kolay değil. Taze yumurtaların soyulması zordur çünkü düşük pH’lı beyazları kabuk zarına yapışmalarına neden olur. Buna karşı koymanın iyi bir yolu, bir tava suyu  kaynama seviyesine getirmek ve sonra yumurtaları kaynar suya indirmektir. Isıyı bir kaynama derecesine düşürün ve dikkatlice  13 dakika pişirin. Sonra aniden soğuk suya daldırın. Daha sonra her bir yumurtayı hafifçe bir tezgâh üzerine hafifçe vurup hepsini çatlatın ve soyun.

Yumurtaları turşu haline getirmenin en basit yolu, onları konserve kavanozlarına koymak, ev konservelerinden veya ticari turşulardan, kapaktan ve buzdolabından kalan salamura ile kaplamaktır. Ancak özel olarak tatlandırılmış turşu yumurtaları çok daha lezzetli olabilir.

Herhangi bir bitki veya baharat türü, yumurtaları sirke ekleyerek turşu yapmak için kullanılabilir – miktarlar, bitki veya baharatın karakterine ve gücüne bağlı olarak değişir – ve karışımı kaynayada dek ısıtın, beş dakika falan pişirin ve sıcak, soyulmuş, haşlanmış yumurta önceden ısıtılmış, sterilize edilmiş cam konserve kavanozlarına sıkıca paketlenmiş şekilde koyun… Soğutun, kapağını kapatın ve kavanozları buzdolabına yerleştirin.

Yumurtanın salamura tuzlu suyundan tamamen emilmesi yaklaşık iki ila dört hafta sürer, sonrasında çok lezzetli olurlar. Buzdolabında üç ila dört ay boyunca iyi kalırlar, ancak botulizm riskini önlemek için buzdolabında tutulmaları gerekir; kesinlikle buz dolabında saklayınız.

Kırmızı Pancar Yumurtaları için

 • 1 su bardağı kırmızı pancar suyu, konserve pancar
 • 1 1/2 su bardağı elma sirkesi
 • 1 çay kaşığı kahverengi şeker
 • birkaç konserve bütün küçük kırmızı pancar veya birkaç pancar dilimleri

Dilimlenmiş Yumurta

 • 1 1/2 su bardağı beyaz sirke
 • 1 su bardağı su
 • 3/4 çay kaşığı dereotu otu
 • 1/4 çay kaşığı beyaz biber
 • 3 çay kaşığı tuz
 • 1/4 çay kaşığı hardal tohumu
 • 1/2 çay kaşığı soğan suyu veya kıyılmış soğan
 • 1/2 çay kaşığı kıyılmış sarımsak veya 1 adet soyulmuş sarımsak

Ananaslı Turşu Yumurtaları *

 • 1 kutu (12 ons) şekersiz ananas suyu *
 • 1 1/2 su bardağı beyaz sirke
 • 2 orta boy soğan, soyulmuş ve dilimlenmiş
 • 1/4 su bardağı şeker
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı turşu baharatı
 • * Tatlandırılmış ananas suyu kullanılıyorsa, şekeri atlayın.

6. Dondurucu Yumurta

Tavukların ödülünü korumanın bir başka kolay yolu da fazla yumurtaları dondurmak . En basit yöntem, çiğ yumurtaları plastik dondurucu kaplarına veya dondurucuya uygun konserve kavanozlarına dökmek ve dondurucuya sokmaktır. Yaklaşık dokuz ay sorunsuz duracaktırlar.

Ayrıca hafifçe çırpılmış çiğ yumurtaları buz küpü kasetlerine dökün, patlatın ve dondurucuya dayanıklı torbalarda veya kaplarda dondurun. Ayrıca beyazı sarılardan ayırabilir ve her bir parçayı buzluk tepsilerinde dondurabilirsiniz. Her iki yöntem de işe yarar… Küçük porsiyon şeklinde dondurursanız 1 yıla dek dayana biliyor.

Yazın tavuklarınızın yumurtalarını dondurarak kışında salamadıkları zamanlarda da tüketebilirsiniz.

Yorum yapın