Zibrit Tavuğu Cins Bilgisi

Zibrit güzel bir süs ırkıdır bu ırkın büyük bir cinsi bulunmamaktadır. ,

1800’lerin başlarında Sir John Saunders Sebright tarafından geliştirildi. Bu cins bir bireye ait tek tavuk ırkı olma ayrıcalığına sahiptir.

Sir John Saunders Sebright, çarpıcı tüylere sahip bir gösteri kuşu geliştirme niyetiyle Sebright tavuk ırkını yarattı. Cins, en eski İngiliz ufak tavuk ırklarından biridir. Bu cinsi oluşturmak için kullanılan kuşların detayları hala bilinmemektedir.

Ancak Sebright tavuk ırkının gelişiminde Hamburg , Nankin , Polonya ve Rosecomb tavuklarının çok önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Bugün cins, esas olarak bir süs cinsi olarak tutulmaktadır. 1874 yılında Amerikan Kümes Hayvanları Birliği’nin Mükemmellik Standardı’na kabul edildi.

American Bantam Association’a göre şu anda en popüler 10 bantam tavuk ırkından biridir.

Zibrit Tavuk Özellikleri

Zibrit tavuğu, tatlı doğası ve güzel tüyleri ile kümes hayvanı meraklıları arasında çok popülerdir. Bu, ırkın diğer tavuklardan farklı olarak horozlarında boyun ve kuyruk tüy yapısında sivri tüyler bulunmamaktadır.

Bu tavuk ırkının iki renk çeşidi vardır; Altın ve Gümüş.

Zibrit tavuğunun belirgin bir göğsü ve kısa bir sırtı vardır. Kuyrukları genişçe yayılmıştır ve biraz yukarı doğru bir açıyla durur. Kanatları büyük ve aşağı doğru eğimlidir. Kırmızı gül tarağı vardır ve düz, yatay bir sivri uçla biter. Tavuklar da benzer ancak daha küçük bir tarağa sahiptir.

Kulak memeleri morumsu kırmızı veya turkuaz renktedir. Bacakları barut mavisi renktedir. Horozlarda yüz morumsu kırmızı, tavuklarda çingene rengindedir. Zibrit horozları yaklaşık 0.62 kg ve tavuklar yaklaşık 0.57 kg ağırlığındadır.

DAVRANIŞ / MİZAÇ

Zibrit tavuğu arkadaş canlısı, aktif ve sosyal bir kuştur. Horozlar agresif değildir. Diğer çoğu küçük tavuk cinsi gibi zibrit tavukları da biraz ürkek kuşlardır. Küçük boyutları ve nispeten büyük kanatları nedeniyle iyi uçma kabiliyetine sahiptirler.

Uçuş kabiliyetlerinden ötürü çoğu kez kafes içerisinde bakılan bir cinstir. Ağaçlarda tünemeyi çok severler…

Esas olarak süs amaçlı kullanıma uygundurlar. Tavuklar nadiren gurk olur ve civcivler narin olurlar.

Genellikle dayanıklı ve aktif kuşlardır, ancak Marek hastalığına karşı çok hassastırlar. Cinsi evcilleştirmek çok kolaydır yani evinizde besleyebileceğiniz bir ırktır.

Zibrit Tavuk | Irk Profili
Cins Adı Zibrit (Sebright)
Diğer isim Yok
Cins Amaç Süs
Irk Mizaç Arkadaş canlısı, Utangaç, Uçucu,
Irk Boyutu Bantam
Kabalık Nadiren
Tarak Gül
İklim Toleransı Tüm İklimler
Yumurta Rengi Beyaz
Yumurta Büyüklüğü Küçük
Yumurta Verimliliği Düşük
Tüylü Bacaklar Hayır
Çeşitler Altın ,Gümüş ve Portakal versiyonu da mevcuttur.
Menşei ülke Birleşik Krallık

“Zibrit Tavuğu Cins Bilgisi” üzerine 4 yorum

  1. Zibrit’in üç renk çeşidi vardır. altın, gümüş ve portakal yanlış yazmışsın turgut reis Hatay’dan selamlar

    Yanıtla
Yorum yapın